קונים פונט רשת מפונטביט? שני דברים שכדאי לבקש

פונטביט היא אחת מחברות הפונטים הגדולות בארץ. אם אתם משתמשים בפונטים שלהם לדפוס, יש סיכוי טוב שתרצו לרכוש את גרסת הרשת של הפונטים עבור הלקוח. בעת ההזמנה, כדאי לבקש שני דברים שישדרגו את מראה הפונט באתר שלכם.

1. הינטינג

בעיה נפוצה בפונטי רשת היא תצוגה מפוקסלת של הפונט בגדלים מסויימים. פונט אלף הוא אחד מפונטי הרשת הבודדים שעשו להם הינטינג ידני ולכן הוא קריא מאוד בכל גודל. פונטביט יוסיפו הינטינג לפונט הרשת שרכשתם אם תבקשו זאת מהם, ללא תוספת תשלום. כך הפונט ייראה טוב בכל גודל.

דוגמה לפונט ספויילר עם הינטינג ואותו הפונט בלי הינטינג
דוגמה לפונט ספויילר עם הינטינג ואותו הפונט בלי הינטינג

2. הסרת התווים באנגלית

שילוב בין פונט לועזי לפונט עברי ברשת הוא דבר שיכול להיות מסובך מאוד או פשוט מאוד. האפשרות הפשוטה ביותר היא להשתמש בפונט רשת שבו יש גליפים עבריים ולועזיים שעוצבו יחד, למשל: רץ (עודד עזר), אלמוני דו-לשוני (אאא) או כל פונטי גוגל בעברית.

האפשרות המסובכת ביותר תהיה אם בקבצי פונט הרשת העברי יהיו התווים הלועזיים אך בפונט לא רצוי. זוהי ברירת המחדל בפונטי הרשת של פונטביט.

ישנם כמה פתרונות להגדרת פונט אחר לגליפים הלועזיים. למשל, הפתרון הידני יהיה לעטוף כל מילה באנגלית ב-span עם מחלקת en, ולהגדיר לה פונט מתאים. - למשל הפונט טיטיליום (- פונט גוגל, שיש להטמיע בנפרד) באנגלית יכול להתאים לספויילר בעברית.

<p>טקסט בעברית ואחריו <span class="en">text in English</span></p>
body { 
  font-family: 'SpoilerRegular',  sans-serif; 
}
.en { 
  font-family: 'Titillium Web', sans-serif; 
}

הפתרון האמיתי יהיה לבקש מפונטביט להסיר את הגליפים הלועזיים - מסתבר שפונטביט מספקים את השירות הזה לפונטים שרכשתם ללא תוספת תשלום. באופן זה, ניתן להגדיר בקלות את הפונט הלועזי כפונט חלופי ב-css. באופן זה, לא תצטרכו להוסיף span מיוחד לכל מחרוזת באנגלית וההגדרה של שני הפונטים תהיה בכלל אחד כזה:

body { 
  font-family: 'SpoilerRegular', 'Titillium Web', sans-serif; 
}

איך זה עובד? כשבקובץ הפונט העברי חסרים הגליפים הלועזיים, הדפדפן יעבור לפונט הבא ברשימה וישתמש בתווים הלועזיים שנמצאים בו. במקרה הנ״ל, עבור כל התווים באנגלית שיחסרו בפונט ספויילר, יופיעו הגליפים מפונט טיטיליום.

שילוב של הפונט טיטיליום הלועזי עם פונט ספויילר העברי - עובד רק אם אין גליפים לועזיים בפונט העברי
שילוב של הפונט טיטיליום הלועזי עם פונט ספויילר העברי - עובד בקלות אם אין גליפים לועזיים בפונט העברי

סיכום

חברת פונטביט מספקת לרוכשי פונטי הרשת שלה שירות שמאפשר לפתור שתי בעיות:

  1. בעיית הינטינג בפונטי הרשת
  2. שילוב של הפונט העברי עם פונט לועזי

שירות זה ניתן ללא עלות נוספת, אך צריך לפנות לפונטביט באימייל ולבקש מהם להסיר את הגליפים הלועזיים ולהוסיף הינטינג. בקישור תוכלו לראות דוגמה חיה להבדלים שבין שלוש גרסאות של פונט ספויילר: עם הינטינג, בלי הינטינג ובלי גליפים לועזיים.

הטמעת הפונט באתר

צריכים עזרה להטמיע את הפונט באתר? תוכלו להיעזר בכלי שיצרתי ב-codepen ליצירת קוד ההטמעה:

See the Pen Web font embed code generator by Lavi Perchik (@laviperchik) on CodePen.

תגיות:, ,

2 תגובות