מה זה וורדפרס בכלל?

וורדפרס היא מערכת ניהול תוכן קלה לשימוש, הכתובה בקוד פתוח, ובעלת קהילה גדולה ופעילה של מפתחים ומשתמשים. המערכת מבוססת על תבניות שקובעות את מראה האתר ואופן העדכון שלו. בואו נסביר את כל אחד מהחלקים של המשפט הקודם.

מהי מערכת ניהול תוכן?

מערכת ניהול תוכן, כשמה כן היא - מערכת שמשמשת לניהול התכנים שבאתר. יש שני סוגי אתרים - אתר סטטי, אותו הלקוח לא יכול לעדכן בעצמו, ואתר עם מערכת ניהול תוכן, או Content Management System באנגלית (ראשי תיבות CMS) - שאותו הלקוח יכול לעדכן בעצמו.

כל אתר חייב להיות כתוב ב-html - שפת html היא השפה היחידה שהדפדפנים מבינים (דפדפן היא תוכנה לגלישה באינטרנט). אם בונים אתר סטטי - זה אומר שהמתכנת כתב את האתר ב-html, ולפיכך, רק מי שיודע לכתוב html ושיש לו עורך קוד, יכול לעדכן את האתר. לעומת זאת, אם בונים את האתר עם מערכת ניהול תוכן - כל אחד יכול לעדכן אותו.

רוב מערכות ניהול התוכן עובדות באותו האופן, פחות או יותר. יש ממשק לניהול התכנים, אליו ניתן להיכנס עם שם משתמש וסיסמה. בממשק ניתן להוסיף דפים, לשנות את תוכנם, להעלות תמונות ועוד. רוב התכנים נשמרים במסדי נתונים - צורה מיוחדת של שמירת מידע בטבלאות. כדי להציג את הנתונים, יש צורך בקוד הכתוב בשפת שרת (כמו php), היוצרת בעצמה את קוד ה-html שמגיע לדפדפן. כלומר, מערכת ניהול התוכן יוצרת את ה-html הסופי, במקום מי שמעדכן את האתר.

וורדפרס עובדת באופן דומה - יש לה ממשק ניהול, מסד נתונים מסוג mysql וקוד php שמפעיל אותה. חשוב לדעת את זה כשבוחרים את תכנית האחסון לאתר. כל אתר חייב לשבת על שרת באינטרנט וצריך לוודא שהשרת תומך ב-php וב-mysql לפני שקונים את תוכנית האחסון עבור אתר וורדפרס.

ממשק העריכה של אתר זה, הבנוי בוורדפרס
ממשק העריכה של אתר זה, הבנוי בוורדפרס

מה זה אומר קוד פתוח?

יש הרבה מאוד סוגים של מערכות ניהול תוכן. עולם מערכות ניהול התוכן מתחלק לשניים: מערכות קנייניות ומערכות בקוד פתוח.

מערכות קנייניות הן מערכות ששייכות למי שבנה אותן. למשל, חברות בניית אתרים רבות מפתחות מערכות ניהול תוכן משלהן, דרכן הלקוחות יכולים לעדכן את האתר. יש גם מערכות שהן מוצר מדף - כלומר, חברה שמתמחה בבניית מערכות ניהול יצרה אותן והיא מוכרת את רשיון השימוש במערכת הניהול שלה, פר אתר. בדרך כלל במערכות אלו אין רשיון לצפות ולערוך את קוד המקור שיוצר את המערכת.

מערכות בקוד פתוח הן מערכות שלא שייכות לאדם או לארגון. המערכות האלו הן חינמיות ורשיון השימוש שלהן מתיר לכל אחד לראות ולשנות את הקוד של המערכת. במקרים רבים, למרות שהמערכת לא שייכת למישהו ספציפי, יש חברה אחת שדואגת לעדכונים ופיתוח שוטף של המערכת. המודל העסקי של החברות האלו מבוסס על רווחים דרך שירותי תמיכה במערכת או דרך מוצרים אחרים בתשלום.

כפי שאמרנו, וורדפרס היא מערכת בקוד פתוח, כלומר, היא לא שייכת לחברה מסויימת. מאחורי וורדפרס עומדת חברת ״אוטומטיק״, שמוכרת שירותי אחסון בתשלום באתר wordpress.com. וורדפרס היא מערכת ניהול התוכן הנפוצה בעולם והיא קיימת מאז 2003.

למה חשוב שהקהילה תהיה פעילה?

ישנם מתכנתים רבים בארץ ובעולם שעובדים עם וורדפרס. זהו יתרון משמעותי לעומת מערכות מתחרות מכמה בחינות:

1. אבטחה

לכל אתר יש סיכון שיפרצו לאתר למטרות רווח או מסיבות אידאולוגיות. הסיכון גדול יותר במערכות ניהול תוכן, מפני שהאקרים יכולים לנצל כל מיני פרצות אבטחה שקיימות בשפת השרת (למשל, בשפת php). מסיבה זו, חשוב מאוד שמערכת ניהול התוכן שתבחרו תקבל עדכוני אבטחה שוטפים. היתרון הגדול של מערכות פתוחות הוא שכל מפתח יכול לדווח עם תקלות ופרצות אבטחה. כשיש הרבה מפתחים פעילים שעובדים עם מערכת מסויימת - קיימים דיווחים רבים על תקלות וכן תיקונים רבים. הקהילה הגדולה והפעילה של וורדפרס תורמת לעדכונים התכופים ולאבטחה של המערכת.

קהילת המפתחים של וורדפרס פרוסה בכל העולם (צילום מסך: אתר אוטומטיק)
קהילת המפתחים של וורדפרס פרוסה בכל העולם (צילום מסך: אתר אוטומטיק)

2. זמינות מתכנתים

הפופולריות של מערכת וורדפרס מבטיחה שפע של מתכנתים עם התמחויות שונות בתוך המערכת. מספר המתכנתים מועיל ללקוחות:

  1. הלקוח אינו מחוייב לעבוד עם המתכנת שבנה את האתר, אלא הוא יכול למצוא מתכנת אחר, אם עולה הצורך.
  2. יש תוספים רבים בהם ניתן להשתמש בתהליך הפיתוח וכך לחסוך עלויות פיתוח גבוהות.

3. עתיד המערכת

אף חברה אינה קיימת לנצח והדבר נכון שבעתיים בעולם האינטרנט: מוצרים נפתחים ונסגרים מדי שנה משיקולים כלכליים. אם מערכת ניהול התוכן שבחרתם היא קניינית - המערכת יכולה להיסגר ביום מן הימים וכל האתר ילך לטמיון. לעומת זאת במערכות של קוד פתוח - כל אחד יכול לקחת את הקוד ולהמשיך להוציא לו עדכונים. גם אם חברת ״אוטומטיק״ תפסיק את פעילותה בעתיד, תמיד יהיו מפתחים שימשיכו להוציא עדכונים בגלל הקוד הפתוח ובגלל הגודל של קהילת וורדפרס.

תבניות

ליבה של וורדפרס הוא התבניות - התבניות קובעות את הדרך שבה התכנים מנוהלים ואת הצורה שבה האתר יוצג למשתמש. יש תבניות מוכנות בתשלום ובחינם, שניתן להשתמש בהן כפי שהן, או להתאים אותן לצרכים של הלקוח. השימוש בתבניות מאפשר ליצור מגוון עצום של אתרים בוורדפרס - כשלכל אתר תהיה מערכת עדכון שונה ונראות מתאימה. למשל, באתר אחד יש מערכת אירועים - והדבר דורש ממשק מתאים לעדכון וכן הצגה של האירועים באתר. התבנית צריכה לטפל בצורך הזה בצורה אופטימלית. כשמפתח בונה אתר בוורדפרס, הוא בעצם יוצר תבנית וורדפרס המתאימה ללקוח.

תבניות וורדפרס מהאתר הרשמי
תבניות מהאתר הרשמי של וורדפרס

סיכום

וורדפרס היא מערכת ניהול תוכן עם יתרונות רבים: המערכת נוחה, אמינה, בטוחה, ניתנת להתאמה ועם בסיס איתן של מפתחים בכל העולם. בניגוד למערכות קנייניות מתחרות (כמו wix), העלולות להשתנות או להיסגר בשנים הקרובות, עתידה של וורדפרס נראה מובטח ולכן זו מערכת מומלצת ופופלרית כל כך.

תגיות:

תגובות

הגיבו לכתבה