תוכן כבסיס לאתר מוצלח

התוכן הוא העיקר של כל אתר אינטרנט. המבקרים באתר בסופו של דבר מחפשים תוכן רלוונטי ואיכותי. תוכן הוא לא רק טקסט, אלא גם תמונות, סרטונים, וכל דבר אחר שאמור להשפיע על מראה האתר. ישנם מעצבי אתרים וגם לקוחות הסבורים כי ניתן לעצב אתר גם ללא תוכן, או עם תוכן מדומה. אך עיצוב ללא תוכן עלול לפגוע בשלושה חלקים של האתר: בעיצוב האתר, במערכת ניהול התכנים ובמועד ההשקה של האתר.

עיצוב על פי תוכן

הדרישה העיקרית שלי מהלקוח לאחר הפגישה הראשונה היא לספק תכנים אמיתיים וזאת משום שהאתר אמור לשרת את התוכן. חלק גדול מעבודת העיצוב הוא הצגת התכנים הקיימים באופן נוח, נגיש ואסתטי. כדי ליצור את הממשק האופטימלי, המתאים ביותר לתכנים שאמורים להיות מוצגים באתר, צריך לקבל את התכנים מראש.

הנה כמה דוגמאות להשפעה של תכנים על עיצוב האתר:

א. כמות התכנים יכולה להשפיע על מבנה האתר

למשל, אם צלם רוצה להציג עשר עבודות שלו - מספיק דף אחד להצגת כל העבודות. אם מדובר על מאות של תמונות - יהיה צורך לחלק את התמונה לקטגוריות ולעיתים להוסיף אפשרויות דפדוף.

ב. אורך וסוג התכנים יכולים להשפיע על עיצוב הדף

אורך הפסקה המלווה כל תמונה בגלריית תמונות, יכול להשפיע על עיצוב הגלריה ומיקום הפסקה. תכנים מסוגים שונים דורשים עיצוב שונה. למשל, אם בדף ״אודות הצוות״ יש תמונות של כל אנשי הצוות - יידרש עיצוב שונה מדף המכיל טקסט בלבד.

באתר של היקב דלתון ניתן לראות שהשאירו מקום גדול מדי לטקסט בתקצירי המאמרים שבדף הבית
באתר של היקב דלתון ניתן לראות שהשאירו מקום גדול מדי לטקסט בתקצירי המאמרים שבדף הבית

ג. תמונות ומדיה

תמונות ומדיות אחרות כמו סרטונים יכולות להשפיע על העיצוב. כך, אם יש תמונה שמתאימה להופיע במקום מרכזי באתר, ניתן להשתמש בה לבחירת צבעים. אם יש תמונות איכותיות, נרצה לשים אותם במקומות מרכזיים באתר, ולבסס את העיצוב עליהן. אם יש סרטון איכותי, נרצה למקם אותו במרכז דף הבית.

בניית מערכת ניהול על פי התוכן

מערכת ניהול-תוכן טובה אינה כוללת רק שדה לכותרת הדף ושדה לתוכנו. בעוד ששני שדות אלו יכולים להספיק לבלוגים ולדפי אודות, הם אינם מתאימים לסוגי תכנים רבים אחרים כמו: גלריות, דפי אירועים (הדורשים שדות כמו תאריך ומיקום), דפי חדשות, מוצרים ועוד. שימוש במערכת ניהול שאינה מתאימה לתכנים תביא לחוסר אחידות באתר ולקשיים בהזנת התכנים ובעריכתם. קבלת התכנים לפני העיצוב והתיכנות, תביא להחלטות טובות יותר שישפרו את מערכת הניהול, ויביאו למראה מסודר ואסתטי יותר.

באתר הישן של מגזין ״ארץ אחרת״ מערכת הניהול לא התאימה לתכנים - מה שגרר מראה לא אחיד בארכיון הגליונות
באתר הישן של מגזין ״ארץ אחרת״ מערכת הניהול לא התאימה לתכנים - מה שגרר מראה לא אחיד בארכיון הגליונות
באתר החדש שבניתי לארץ אחרת יש ממשק מותאם אישית ליצירת מהדורות
באתר החדש שבניתי לארץ אחרת יש ממשק מותאם אישית ליצירת מהדורות ולכן המראה נשאר אחיד

הזנת תכנים כבסיס לבדיקות

באתרים רבים רואים דפים ריקים שהלקוח לא מצא את הזמן לכתוב להם את התוכן. לכתוב תוכן זה קשה, במיוחד כשכותב התכנים צריך לכתוב על עצמו. כשהלקוח יודע שהעיצוב לא מתחיל עד שהתכנים לא מוכנים – הוא יעשה את המאמץ. מאידך, כשהאתר כבר באוויר והכל מוכן, כתיבת התוכן נדחית זמן רב.

דוגמה לדף אודות ששכחו להכניס בו תוכן
דוגמה לדף אודות ששכחו להכניס בו תוכן

מעבר להשפעה התדמיתית השלילית אצל הגולשים שנגרמת מדפים ללא תוכן, יש בעיות עיצוביות ומערכתיות שלא נחשפות עד שלא מזינים את התכנים. כשהתכנים מוכנים מראש, ניתן להזין אותם לפני השקת האתר ומסירתו ללקוח. כך האתר נראה טוב בעת ההשקה, ניתן לאתר באגים בשלבים מוקדמים וכן לשפר את ממשק הניהול אם מתגלה שהממשק מסורבל מדי לעדכון.

סיכום

כדי ליצור אתר שיהיה נוח לשימוש, נוח לעדכון ובזמן פיתוח מהיר, יש לדאוג ליצירת התכנים בשלבים מוקדמים של התהליך. שלבי העיצוב, הבניה והבדיקות של האתר צריכים להתבסס על תכנים אמיתיים כדי לקבל מוצר סופי איכותי.

תגיות:

תגובות

נעול לתגובות.